Liperin Kirkkolahdella luvassa vanhan ajan meininkiä
Viikonloppuna pärähtää Liperin Kirkkolahdelle vanhan ajan tunnelmaa ja perinnettä, kun siellä järjestetään ensimmäistä kertaa Hakoja, tonkkia ja veteraanikoneita -tapahtuma.
Kaksipäiväisessä tapahtumassa on luvassa muun muassa perinnemuotinäytöksiä 1900-luvun henkeen, tukkilaisesityksiä, korpiteatteria sekä elävää musiikkia ja työpajoja. Lisäksi myllymiljöön alueella on nähtävänä vanhoja työkoneita, traktoreita, vanhaa palokalustoa ja muuta entisaikaista työvälineistöä.
Sunnuntain tapahtumat aloittaa kirkkovenesoutu, johon halukkaat voivat liittyä Korjusalmesta mukaan omalla veneellään. Kirkkovenesoudun kuntavene rantautuu Kirkkorantaan ennen jumalanpalvelusta, johon osallistujat saavat pukeutua vanhan hengen mukaisesti.
Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.