Liperin koulun stipendit
Liperin koulun stipendilista 2.6.2018, lukuvuosi 2017–2018
Yläkoulu, 9. luokka
Erinomainen koulumenestys, Liperin kunnan stipendi: Eerika Perkkiö, Martta Tuovinen, Jasmin Lappalainen, Laila Simpura, Paavo Pakarinen, Minttu Kurki
9. luokan oppiainekohtaiset stipendit:
Äidinkieli ja kirjallisuus, Kotiseutu-uutiset: Sonja Ojanen
Äidinkieli ja kirjallisuus (Laaja tietokirjallisuuden lukeminen ja hyödyntäminen koulutyössä),
Suomen tietokirjailijat ry: Noora Aavamäki
Englanti, Eila ja Lauri Karttusen rahasto: Viljami Puumalainen
Ruotsi, Liperin Pohjola-Norden ry: Oona Reijonen
Saksa, Liperin koulun stipendirahasto: Tami Soininen
Venäjä, Liperin koulun stipendirahasto: Oskari Strandman
Ranska, Liperin koulun stipendirahasto (Pro Lingua –mitali tunnustuksena harrastuneisuudesta ja menestymisestä kieliopinnoissa): Valtteri Hiltunen
Katsomusaineet, Liperin seurakunta: Jenna Juuti
Katsomusaineet, Liperin koulun stipendirahasto: Heli Sorsa
Historia, Liperin koulun stipendirahasto: Jessica Timonen
Maantieto, Liperin koulun stipendirahasto: Juho Mertanen
Biologia, Liperin koulun stipendirahasto: Silja Puumalainen, Otto Karttunen
Matematiikka, Liperin koulun stipendirahasto: Jere Juntunen
Fysiikka, Niilo Ojala rahasto: Seela Hiltunen
Kemia, Liperin koulun stipendirahasto: Maiju Haverinen, Laura Muje
Tietotekniikka, Liperin Yrittäjät ry: Toni Voutilainen, Sami Ratilainen
Terveystieto, SPR Liperin osasto: Vilma Kuittinen, Kalle Mäenharju
Liikunta, Liperin koulun stipendirahasto: Milla Karvinen, Jasmin Hovattala, Janni Haavistola, Markus Jalovaara
Tekninen työ, Liperi seura; Väinö Tuhkasen rahasto: Tino Ikonen
Tekstiilityö, Liperin koulun stipendirahasto: Rebecca-Ulrika Routa, Ritva Hyvärinen
Kuvataide, Liperi seura; Lauri Pietarisen muistotili, Milma Parkkinen
Kuvataide, Liperin koulun stipendirahasto: Kukka-Maaria Juvonen
Kotitalous, Leipäpäivä ry: Lotta Laine
Kotitalous, Liperin kirkonkylän martat: Wille Karhu
Kotitalous, Liperin koulun stipendirahasto: Anett Kanavald
Myönteinen suhtautuminen koulutyöhön ja työpaikkaopiskeluun, Liisa Pietarisen syntymäpäivärahasto: Vilma Kuittinen
7. ja 8. luokat
Vastuullinen ja reilu kaveri, Liperin Osuuspankki, 8.luokat: Juuso Varis, Minna Käck, Miko Parkkinen, Katarina Hirvonen, Roope Lappalainen, Jenna Hietala, Veeti Vuori
Päivittäinen innostuneisuus opiskelua kohtaan, Liperin koulun stipendirahasto: Lyydia Matilainen
Toiset huomioon ottava, kannustava ja kouluun myönteisesti suhtautuva oppilas, Liperin koulun stipendirahasto, 7.luokat: Mikael Ikonen, Tuure Haverinen, Jesse Tanskanen, Aapeli Makkonen, Minttu Räty, Lari Räty, Sara Lähteenmäki, Aada Vänskä
Aktiivinen toiminta kouluyhteisön hyväksi, Liperin koulun stipendirahasto: oppilaskunnan puheenjohtaja Valtteri Hiltunen
Aktiivinen 9. luokan tukioppilas, MLL:n stipendi: Anni Suihko
Aktiivinen 9. luokan tukioppilas, Liperin koulun stipendirahasto: Minja-Maria Häkkinen
Alakoulu
Sisu-stipendi: Janette Burman 6. lk
Reilu kaveri -stipendi, Pohjois-Karjalan Osuuskauppa (PKO): Teemu Ruuskanen 5. lk
6. luokka
Hyvä koulumenestys, Liperin koulun stipendirahasto: Hertta Pietarinen, Rasmus Karjalainen
Sisukas työskentely, Liperin Urheilukalastajat: Tatu Karttunen
Tsemppari, Liperin kunta: Peetu Räsänen
5. luokka
Hyvä koulumenestys, Liperin koulun stipendirahasto: Velma Tahvanainen
Sinnikäs asenne työskentelyyn, Liperin koulun stipendirahasto: Eena Pesonen
Hyvä kaveri, Liperin kunta: Emma Markkanen
4. luokka
Hyvä koulumenestys ja sinnikäs yrittäminen, Liperin koulun stipendirahasto: Perttu Miettinen, Meeri Torssonen
Tsemppari, Liperin kunta: Luukas Karppinen
3. luokka
Hyvä koulumenestys, Liperin koulun stipendirahasto: Veera Kinnunen, Elmeri Koljonen
Hieno tsemppari kevätlukukaudella, Liperin koulun stipendirahasto: Iipo Räsänen
Hyvä kaveri, Liperin koulun stipendirahasto: Onni Partanen
Ahkera työskentely tunneilla ja taitava käsitöiden tekijä, Liperin kunta: Ada Jussila
2. luokka
Hyvä kaveri, Liperin koulun stipendirahasto: Iitu Ratilainen, Onni Makkonen
Hyvä koulumenestys, Liperin kunta: Onni Toivola
1. luokka
Hyvä koulumenestys, Liperin koulun stipendirahasto: Suvi Mononen
Upea tsemppaus loppukeväästä, Liperin koulun stipendirahasto: Pietro Kontkanen
Hyvä koulumenestys, Liperin kunta: Eeva Reijonen