Seppänen lähetetään mielentilatutkimuksiin
Hovioikeus on määrännyt Viinijärven hukuttamisista käräjäoikeudessa tuomitun Pekka Seppäsen mielentilatutkimuksiin.
Hovioikeus toteaa välituomiossaan, että Seppänen on menetellyt ainakin pääosin käräjäoikeuden tuomiossa kuvatulla tavalla. Hovioikeus määrittelee mielentilatutkimusten tulosten jälkeen, mihin rikoksiin Seppänen on syyllistynyt.
Hovioikeus on pyytänyt lausuntoa Seppäsen mielentilasta sekä rikosten tekoajalta että nykyhetkestä. Samalla tutkimukset tekevältä Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta on pyydetty lausuntoa 52-vuotiaan miehen vaarallisuudesta. Jos tuomittu on erittäin vaarallinen toisten hengelle, terveydelle tai vapaudelle, hänet voidaan määrätään kärsimään koko rangaistusaika vankeudessa.
Kyseiset ”pyttytuomiot” ovat erittäin harvinaisia, mutta niin on myös tapaus kokonaisuutena. Yhteensä vastaajan omistamilla kiinteistöillä tai hänen seurassaan on tapahtunut ainakin 15 kuolemaan tai kuolemanvaaraan johtanutta tilannetta.
Kontiolahtelaismies sai käräjäoikeudessa 14,5 vuoden tuomion muun muassa kahdesta taposta ja kolmesta tapon yrityksestä. Kaikki hukuttamiset tapahtuivat Liperin ja Polvijärven rajalla sijaitsevan tuomitun mökin läheisyydessä tai Liperin puoleisella Myhkyränselällä vuosina 2007–2014. Yksi kuolleista oli liperiläinen mies, jota Seppänen pahoinpiteli muun muassa seksuaalisesti.
Hovioikeuden välituomioon ei voi hakea muutosta valittamalla. Seppäsen suostumusta mielentilatutkimuksiin ei tarvita.
Muutamia aiempia juttuja aiheesta:
Sarjahukuttaja ei osallistunut omaan oikeudenkäyntiinsäHukkuu, ei huku, hukkuu, ei hukuHukuttajalle 14,5 vuotta vankeuttaEpäillylle hukuttajalle vaaditaan pyttytuomiota
Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.