Kotiseutu-uutiset.com

  • Etusivu
  • Näköislehti
  • Tilaa verkkolehti
    • Verkkolehti Puodista
    • Oma tili
    • Ostoskori
  • Yhteystiedot
    • Yhteystiedot
    • Tilaa tästä
    • Jätä ilmoitus
    • Mediakortti
    • Lehden arvot
    • Vuoden teot
    • Antti-patsas
    • Historiaa
      • Ensimmäisestä vuosikerrasta
    • Tietosuoja
  • Juttuvinkki tai palaute
25.10.2018
Koti  »  Ajankohtaista • Kolumnit • Toimittajalta   »   Ehkä talvi ei pääsekään yllättämään

Ehkä talvi ei pääsekään yllättämään

Julkaistu kategoriassa: Ajankohtaista, Kolumnit, Toimittajalta Kirjoittanut Hanna-Leena 25.10.2018

Talvi yllätti autoilijan, tavataan todeta joka ikinen syksy. Kovin nerokasta kuvaa hokema ei meistä ihmisistä kuitenkaan anna – vuorottelevathan vuodenajat kohtalaisen vakiintuneen rytmin mukaisesti. Ilmastonmuutos on toki omiaan sotkemaan pinttyneitä uskomuksia helmikuisista hiihtoretkistä ja heinäkuisista heinäntekohelteistä, mutta ennusteiden mukaan terminen talvi ei lähivuosikymmeninä ole Pohjois-Karjalassa uhattuna.

Ensilumi ei tietenkään leijaile maahan säntillisen käsikirjoituksen mukaisesti. Tilastonikkarit tietävät kertoa, että aikaisimmillaan ehjä lumipeite on saatu näille leveyksille 27. syyskuuta. Näin tapahtui rapiat kolme vuosikymmentä sitten, vuonna 1986. Kymmenen vuotta myöhemmin Pyhäselän mittauspisteelle putoili lunta vasta 28. marraskuuta. Keskiarvojen valossa lumi tulee Joensuun seudulla maahan 30. lokakuuta. Eli ensi viikon tiistaina.

Mutta! Eilen aamulla taivaalta tippui jotain märkää ja valkoista, kun kurvailin työmaalle kesärenkailla varustellulla automobiililla. Toimituksen kahvipöydässä intouduttiin oitis analysoimaan hiutaleiden koostumusta ja niiden vaikutusta liikenteeseen. Säätutkaakin tarkkailtiin ja rengasrulettia pyöräytettiin ajatuksen asteella.

Sateesta viis, omasta mielestäni olen tänä vuonna varautunut varsin hyvin astetta talvisempiin olosuhteisiin. Mies on varannut ajoneuvolleni ajan renkaidenvaihtoon ja asentanut sisätilalämmittimen pelkääjän paikan paikkeille. Isä on lorauttanut samaisen kulkupelin tuulilasinpesunestesäiliöön pakkasenkestävää nestettä ja hankkinut kinnasraapan. Vielä kun saisin uuden talvitakin ostettua, itselleni.

Jaa:Share on Facebook
Facebook

Tietoa kirjoittajasta

Hanna-Leena
Hanna

Hanna-Leena Kunttu häärii arkisin Kotsarin toimituksessa. Vapaa-ajalla hän viihtyy loistavasti sekä lenkkipoluilla että koukuttavan kirjan äärellä.

Vastaa Peruuta vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

  • Kirjaudu

    • Unohtunut salasana
  • Oma tili

    Kirjaudu verkkolehteen klikkaamalla tästä! Kirjautumisen jälkeen voit siirtyä kommentoimaan juttuja tai hallita Omaa tiliä Puodissa.
  • Julkaisut

    • Päätoimittajalta
    • Toimittajalta
    • Hiihtouralta
    • Kynäilijältä
    • Pallon kulmalta
    • Yrjön kynästä
  • Ajankohtaista

    • Yläkoulun aloittaville Chromebookit

      26.2.2021
    • Kaksi aina paikalla

      25.2.2021
    • Vaalit ajallaan, ehdokaslistoilla nihkeyttä

      25.2.2021
    • Ei katoamisilmoitusta

      24.2.2021
    • Maakuntapäivää juhlitaan koko elokuu

      24.2.2021
    • Lukupiiriin voi osallistua etänä tai livenä

      24.2.2021
    • Kirjoituskilpailun aiheena nauru

      24.2.2021
    • Honkalampi-keskuksen koulun siirtymisestä Liperin kunnalle neuvotellaan

      23.2.2021
    • Auto paloi talon lähellä

      19.2.2021
    • Epidemia perustasolla Pohjois-Karjalassa

      19.2.2021
    • Siltarummut pitäisi poistaa

      18.2.2021
    • Nuorisotilojen muutto varmistui

      17.2.2021
    • Vaalilautakunta nimetty

      17.2.2021
    • Käytöksestä selvitys

      17.2.2021
    • Kahvirinne voitti nimikilpailun

      17.2.2021
    Aiemmat ajankohtaiset

Kotiseutu-uutiset

Liperin ja Rääkkylän paikallislehti vuodesta 1966. Kirjaudu verkkolehteen klikkaamalla tästä! Kirjautumisen jälkeen voit siirtyä kommentoimaan juttuja tai hallita Omaa tiliä Puodissa.

Kuinka voimme palvella?

  • Kotiseutu-uutiset
  • Mediakortti
  • Ilmoitukset
  • Tilaukset
  • Näköislehti
  • Puoti

Tykkää Facebookissa!

Kotiseutu-uutiset.com Copyright © 2021.
Kirjautuminen | Tuotanto Urheilukehitys ry | Takaisin ylös ↑