MTK juhlii Leipäpäivässä
Maataloustuottajain Pohjois-Karjalan liitto juhlii 100-vuotissyntymäpäiviään, Liperin Leipäpäivässä. Perjantaina koulukeskuksella järjestetään Elämän eväitä -seminaari, jossa myös julkistetaan samaa nimeä kantava historiakirja.
Jarkko Kempin kirjoittama teos pureutuu MTK Pohjois-Karjalan toimintaan peilaten sitä kuhunkin aikakauteen ja sen ilmiöihin. Milloin tuottajien keskuudessa harmiteltiin säännöstelyä, milloin oltiin huolissaan tilojen pienuudesta tai valmistauduttiin sota-aikaan. Puheenaiheita ovat olleet myös tiestön huono kunto, työväen tai työn puute sekä EU.
Maatalouden muutoksista kertoo, että vielä 1940-luvulla Liperissä sijaitsivat maakunnan suurimmat tilakohtaiset peltoalat, noin kahdeksan hehtaaria. Puoli vuosikymmentä myöhemmin jäsenistöön kuului kymmenen liperiläistilaa, joiden koko oli yli 50 hehtaaria.
Yli 300-sivuisessa kirjassa vilahtelee niin tuttuja vaikuttajia, kuten 21 vuotta puheenjohtajana ollut Eemeli Jokiniemi, kuin paikkojakin Liperin Osuusmeijeristä paikallisiin maatilojen pihapiireihin.
MTK Pohjois-Karjala on kaksi päivää Suomea vanhempi. Monet paikallisyhdistykset viettävät jo piakkoin 100-vuotissyntymäpäiviään, Rääkkylä lokakuussa ja Liperi marraskuussa.
Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.