Juhannuskirkoista juhannusfestivaaleille
Oi juhannus, tuo juhla, jona humallutaan ja kuolleisuus on maassamme suurimmillaan. Vaikka ensimmäisenä mieleen saattavat juolahtaa ei-niin-myönteiset asiat juhannuksesta, juhannukseen liittyy paljon muutakin kuin käsistä karannutta juhlimista. Juhannukseen kuuluvat yhdessäolo, juhannuskokot sekä vanhat taiat ja uskomukset. Keskikesän ja valon juhla on täynnä perinteitä, joista osa on peräisin vuosisatojen takaa.
Liperiläisen Reetta Juvosen lapsuuden juhannukseen kuului kokkojen ja taikojen lisäksi juhannuskirkko.
– Juhannusaamuna mentiin kansallispuku päällä kirkkoon, Juvonen muistelee.
– Nykyään ihmiset ovat niin mukavuudenhaluisia, että silloin ollaan vielä nukkumassa, kun kirkollinen toimitus alkaa. Itsekään en ole muutamaan vuoteen käynyt juhannuskirkossa.
Lapsuutensa juhannuksesta Juvonen on säilyttänyt tavan keittää juhannusjuustoa.
Jos sinulla on Puodista ostettu lukuoikeus, voit jatkaa lukemista. Kesäkuussa 2017 lukuoikeuden saa kokeilukuukauden ajaksi maksutta.
Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.