Sähkö virtaa Tähkään

Esko Jokiniemi (vas.) ja Reetta Juvonen ojensivat Aleksi Leppäselle Liperi-viirin kiitokseksi nuoren miehen keksimästä nimestä Tähkä. "Toivottavasti keksimme 7c-luokkasi kanssa jotain yhteistä jatkossakin", Juvonen mietti.

Liperin museoalueen pihapiiriin valmistunut halli sai maanantaina nimekseen Tähkä. Halliin kootaan parhaillaan sähköistymiseen liittyvää esineistöä.

Löytyykö kaappiesi kätköistä 1940- ja 50-luvun vaihteen sähköistymiseen liittyvää esineistöä? Liperi-Seura on aloittanut koko maakunnan laajuisen esine- ja valokuvakeruun Sähkö– virtaa maaseudulle -näyttelyä varten. Näyttely avataan kesäkuun lopussa uudessa Tähkä-hallissa.

– Miten paljon sähkö mullistikaan elämää maaseudulla, niin tuvan puolella kuin karjasuojissakin, Liperi-Seuran puheenjohtaja Esko Jokiniemi herättelee.

Valaistus oli varmasti yksi tärkeimmistä asioista, mutta toki sähkö toi apua moniin kotitöihin.

– Maatalouden puolelta haetaan erityisesti eläinten ruokinnan, navetan puhtaanapidon koneellistumiseen liittyvää esineistöä. Kodinkoneista kelpaavat erityisesti keittiön pienkoneet ja viihde-elektroniikka, näyttelyä kasaavat Liperi-Seura ja Pohjois-Karjalan museo listaavat.

Leipäpitäjärooli esiin

Liperi-Seura sai syksyllä valmiiksi historiansa suurimman rakennusprojektin, 450 000 euroa maksaneen uuden näyttelyhallin. Uutta nimeä hallille lähdettiin hakemaan nimikilpailulla, johon koululaisetkin ottivat osaa Leipäpäivillään.

Lopulta 7-luokkalaisen Aleksi Leppäsen nimiehdotus Tähkä valittiin paitsi uuden näyttelyhallin myös koko museoalueen nimeksi. Napakka nimi kuvastaa yhdistyksen mukaan erinomaisesti leipäpitäjän historiaa.

– Oli minulla muitakin ehdotuksia, mutta Tähkä vain sitten tuli mieleen, nuori mies tuumasi juhlatilaisuudessa.

Leppäsen kotona Mattisenlahden maaseudulla kasvatetaan alpakoita.

– Olen ollut liperiläinen vasta viitisen vuotta, mutta tiedän paikkakunnan historiasta leipäpitäjänä, Leppänen kertoi.

Vastaa