Kunnossa kaiken ikää
Näinä viikkoina meitä kaikkia suomalaisia miehiä, joilla ikävuosien ensimmäinen lukema alkaa viitosella, hätkäyttänyt kahden julkisuudessa tunnetun miehen kuolema. Olen itse juuri tuota ikäryhmää, joskin jo lähempänä seuraavaa tasavuosipykälää, jonka pitäisi vanhan hokeman mukaan olla elämänsä kunnossa.
Mitä tuo elämänsä kunnossa sitten tarkoittaa! Onko se viisautta, taitoa, menestystä vai hyvää fyysistä kuntoa. Varmasti kaikkea mahdollista, mutta hyvä- tai kohtuukuntoisuus vaikuttaa taatusti jotakin kautta.
En tiedä saako tätä sanoa ääneen, mutta näissä kahdessa julkisuuden tapauksessa olen kiinnittänyt huomiota yhteen suomalaisen miehen perisyntiin. Jos sinulla on sairauteen viittaavia pieniä tai vakavia oireita, niin eikö silloin olisi kannattaisi kääntyä ammatti-ihmisten puoleen ja uskoa heitä.
Me olemme kaikki yksilöitä ja ajatukset kulkevat omia ratojaan. Jälkiviisas on aina hyvä olla, mutta emmekö voisi sopia sukupuoleen katsomatta, että puolisosta, kaverista, ystävistä, työtovereista, naapureista ja hyvän päivän tutuista pidetään huolta.
Meitä miehiä kohtaan pitää ilmeisesti olla erityisen kannustavia ja tarvittaessa käskeviä, jotta emme jäisi makaamaan sohvalle tai vaipuisi lähes mitään tekemättömään olotilaan.
Tutkimusten mukaan aivan selvä valtaosa suomalaisista ilmoittaa harrastavansa liikuntaa tai hyötyliikuntaa, jossa tulee jopa hiki ja sydäntä rasitetaan. Niin pitäisikin olla, mutta jospa asiaa kaunistellaan. Oma näköhavaintoni on, että lenkkipolut ja kuntoilutilat ovat ajoittain aika vähällä käytöllä.
Kyllä minun ikäiset miehet ja naiset liikkuvat, mutta suurimman osan suorituksista tekee pienehkö ryhmä, joka liikkuu tietoisesti terveydestään huolehtien. Olisi tietysti hyvä, jos olisin aivan väärässä. Mutta olenko?
Itse olen liikkunut pikkupojasta lähtien. En kehuisi omaa kuntoani, mutta olen kyllä tietoisesti pyrkinyt liikkumaan kahdesta neljään kertaan viikossa. Painoa saisi olla aina vähemmän ja syödäkin pitäisi terveellisemmin. Oman mausteensa on tuonut sukurasite sydän- ja verisuonitauteihin.
Töissä väittävät vielä joskus enemmän tai vähemmän muistamattomaksi, mutta jospa siihenkin voi saada helpotusta olemalla kunnossa kaiken ikää.
Joitakin voi ärsyttää hyvän kunnon ja olemuksen korostus. Toivottavasti se ei johda vastareaktioon, jossa omasta tai kaverin kunnosta ei kanneta huolta.
Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.