Taimelaiset menestyivät Malmijuoksussa
Jo 47. kerran järjestetty Malmijuoksu juostiin pääsiäismaanantaina 22. huhtikuuta mainioissa olosuhteissa viime vuoden lumipyryyn verrattuna. Tänä vuonnaperinteikäs tapahtuma keräsi kokoon 152 juoksijaa. Pyhäselän Urheilijoiden sisarukset Jussi ja Laura Karkkulainen voittivat miesten ja naisten pääsarjojen voitot.
Liperin Taimen joukkueessa kilpaili parikymmentä juoksijaa, joista viisi kirmasi pm-sarjoissa mitaleille. P11 (2,6km) sarjassa Paavo Saalasti ja Renne Kankkunen ottivat kaksoisvoiton ajoilla 10.56 ja 11.20. Hopeaa sai Kankkusen lisäksi Sara Noponen (T9). Pronssille ylsivät Aapo Heikkinen (P12), Pietari Sippola (P15 4,5km), Lila Riissanen (T9) sekä Martta Muuttoranta (T11).
Aikuisten sarjoissa (4,5km) voitoille juoksivat Olli Toivola (M40), Jani Sippola (M45) ja Marja Holopainen (N60). Kolmas M70 –sarjassa oli Vesa Haarala. Seuraavat pm-kisat ovat Liperissä 18.5 järjestettävät maastojuoksukisat.
Tuloslistat niistä sarjoista, joissa mukana oli Liperin Taimen edustajia:
P15 4,5km
1 Ilmari Lehmus Joensuun Kataja 15.53
2 Jimi Alastalo Pyhäselän Urheilijat 16.08
3 Pietari Sippola Liperin Taimi 17.19
T13 4,5km
1 Aada Rautiainen Kiihtelysvaaran Urheilijat 18.04
2 Venla Simonen Joensuun Kataja 20.54
3 Noora Tiilikainen Pyhäselän Urheilijat 21.56
4 Eena Pesonen Liperin Taimi 24.27
5 Silja Inkinen Polvijärven Urheilijat 28.02
6 Moona Mertanen Polvijärven Urheilijat 29.36
7 Sallamari Leskinen Liperin Taimi 29.43
P12 2,6km
1 Ville Meriläinen Pyhäselän Urheilijat 10.46
2 Samuel Sallinen Joensuun Kataja 10.54
3 Aapo Heikkinen Liperin Taimi 11.43
4 Aleksanteri Sippola Liperin Taimi 12.08
5 Roope Matveinen Joensuun Kataja 14.31
P11 2,6km
1 Paavo Saalasti Liperin Taimi 10.56
2 Renne Kankkunen Liperin Taimi 11.20
3 Niilo Pelli Polvijärven Urheilijat 11.47
4 Aapo Rautiainen Kiihtelysvaaran Urheilijat 12.22
5 Topias Juntunen Pyhäselän Urheilijat 12.44
6 Leevi Tanskanen Polvijärven Urheilijat 14.10
7 Juuso Tiilikainen Pyhäselän Urheilijat 14.16
8 Oskari Pakarinen Pyhäselän Urheilijat 14.20
P10 2,6km
1 Veeti Meriläinen Pyhäselän Urheilijat 11.06
2 Tomi Koponen Outokummun Partio 11.22
3 Toivo Parkkinen Joensuun Kataja 11.26
4 Arttu Kettunen Polvijärven Urheilijat 11.46
5 Matias Pietarinen Liperin Taimi 11.58
6 Arttu Kylmänen Pyhäselän Urheilijat 12.17
7 Joona Mustonen Polvijärven Urheilijat 14.21
8 Severi Inkinen Polvijärven Urheilijat 14.25
T12 2,6km
1 Nella Voutilainen Joensuun Kataja 10.21
2 Iina Kukkonen Juuan Urheilijat 11.17
3 Iiris Voutilainen Joensuun Kataja 11.27
4 Meeri Torssonen Liperin Taimi 11.46
5 Elina Ruusuvuori Liperin Taimi 11.47
6 Sonja Purmonen Liperin Taimi 12.40
7 Nea Nousiainen Pyhäselän Urheilijat 12.42
8 Kerttu Kaihola Joensuun Kataja 13.37
9 Vilma Vatanen Joensuun Kataja 13.50
10 Emma Kröger Joensuun Kataja 13.52
11 Salla Niskanen Kiihtelysvaaran Urheilijat 14.20
12 Aino Kiiskinen Pyhäselän Urheilijat DNS
T11 2,6km
1 Marianne Puustinen Pyhäselän Urheilijat 11.22
2 Jasmin Huuho Pyhäselän Urheilijat 11.45
3 Martta Muuttoranta Liperin Taimi 15.46
Sohvi Sivonen Joensuun Kataja DNS
T9 2,6km
1 Heini Kuronen Pyhäselän Urheilijat 12.06
2 Sara Noponen Liperin Taimi 12.29
3 Lila Riissanen Liperin Taimi 12.33
4 Ronja Eronen Pyhäselän Urheilijat 12.35
5 Milja Pyykkö Liperin Taimi 12.41
6 Ida Pelli Polvijärven Urheilijat 12.55
7 Ida-Liina Hyvönen Pyhäselän Urheilijat 13.36
8 Vinka Pyylampi Joensuun Kataja 14.04
9 Jade Nousiainen Pyhäselän Urheilijat 14.28
10 Miisa Puustinen Pyhäselän Urheilijat 15.19
11 Anette Alastalo Pyhäselän Urheilijat 18.04
Helmi Kuronen Pyhäselän Urheilijat DNS
M40 4,5km
1 Olli Toivola Liperin Taimi 14.55
2 Sakari Hukka Joensuun Kataja 15.33
3 Mika Huuho Kiteen Urheilijat 16.00
4 Juha Nisula 16.03
5 Janne Kivelä Liperin Taimi 17.27
6 Juhani Junnilainen Karjalan Uimarit Triathlon 17.51
M45 4,5km
1 Jani Sippola Liperin Taimi 18.57
N60 4,5km
1 Marja Holopainen Liperin Taimi 18.44
2 Anneli Makkonen Rääkkylän Kisa-Veikot 22.44
M70 4,5km
1 Toivo Penttinen Joensuun Kataja 20.11
2 Tenho Isola Rauhanlahti Roadrunner 21.09
3 Vesa Haarala Liperin Taimi 21.52
4 Pekka Kolehmainen 25.18
5 Yrjö Tuovinen Juuan Jänne 28.11
Teksti ja kuva: Riikka Jokinen