Maakunnan osuuspankit lahjoittavat Karelia-ammattikorkeakoululle 50 000 euroa
Pohjois-Karjalassa toimivat kahdeksan osuuspankkia tekivät 50 000 euron arvoisen yhteislahjoituksen Karelia-ammattikorkeakoululle laadukkaan koulutuksen edistämiseksi.
– Paikallisen elinvoiman kehittäminen on osa osuustoiminnallisen pankkiryhmän perustehtävää. Vakavaraisella pohjalla olevan liiketoiminnan avulla halutaan luoda kestävää taloudellista menestystä ja hyvinvointia koko OP:n toimintaympäristölle, OP Pohjois-Karjalan tiedotteessa todetaan.
OP työllistää Pohjois-Karjalassa osuuspankeissa ja OP:n keskitetyssä palvelutuotannossa yhteensä yli 400 työntekijää.
Karelia-ammattikorkeakoululla on puolestaan merkittävä rooli pankki- ja vakuutusalan työvoiman kouluttamisessa.
– Yhteistyö ammattikorkeakoulun kanssa on ollut hedelmällistä. Työharjoittelut ja opinnäytetyöt ovat olleet usealle opiskelijalle väylä rahoitusalalle. Karelia mahdollistaa jatkuvan oppimisen myös lukuisille OP:n työntekijöille. Muun muassa ylemmän ammattikorkeakoulututkinnon suorittaminen on vuosi vuodelta suositumpaa henkilöstömme keskuudessa. On arvokasta, että saamme koulutusta toimialueellamme, OP Pohjois-Karjalan toimitusjohtaja Jaana Reimasto-Heiskanen kertoo.
– Sen lisäksi, että ammattikorkeakoulu kouluttaa alueelle työvoimaa, opiskelijat ovat entistä kiinnostuneempia oman yritystoiminnan aloittamisesta. Tänä vuonna käynnistyneessä Y-akatemiassa opiskelijalla on mahdollisuus suorittaa pääosa tutkintoonsa kuuluvista opinnoista omaan yrittäjyyteen liittyen. Karelia on myös merkittävä aluekehityshankkeiden toteuttaja. Karelia edistää aktiivisella toiminnallaan alueemme elinvoimaisuutta, OP Liperin toimitusjohtaja Jukka Asikainen toteaa.
– Pohjois-Karjalan työelämässä toimivista henkilöistä joka kymmenes on suorittanut tutkintonsa Kareliassa. Opiskelijoista kaksi kolmasosaa jää työskentelemään valmistumisensa jälkeen maakuntaan. Näiden lukujen valossa haluamme kannustaa myös muita alueen yrityksiä pohtimaan mahdollista lahjoitusta seutumme koulutuksen eteen, Reimasto-Heiskanen sanoo.