Sisällissotaa eri näkökulmista

Penttilä-salissa Liperin kirkonkylällä pureudutaan vuoden 1918 sotaan ja sen taustoihin maaliskuun ensimmäisenä tiistaina pidettävässä tilaisuudessa. Pohjois-Karjalan historiallisen yhdistyksen järjestämässä esitelmä- ja keskustelutilaisuudessa ääneen pääsee kahdeksan henkilöhahmoa – kukin heistä valottaa omasta näkökulmastaan sisällissotaan johtaneita tapahtumia Joensuussa ja sen lähiympäristössä.

Tarinansa kertovat niin patruuna, jääkärin äiti, lyseolaispoika, nurmeslainen talonpoika, punainen naisagitaattori, puolalainen sotavanki, joensuulainen työläisnainen kuin aseista kieltäytynyt tohmajärveläinen talollinenkin.

Samainen esitys nähtiin viime syksynä Joensuun kaupunginteatterin pienellä näyttämöllä; esitys valmistui Suomen 100-vuotisjuhlavuoden kunniaksi.

Penttilä-salissa pidettävä tilaisuus järjestetään yhteistyössä Liperi-Seuran kanssa.

Vastaa