ViU:n naisten joukkueella vahvistunut, mutta kapea rinki
Viinijärven Urheilijoiden naisten suomensarjajoukkue aloittaa sarjakauden kesäkuun alkupuolella vierasottelulla, jonka jälkeen on vuorossa kaksi kotiottelua. Pelinjohtaja Vilma Räsänen ja kokenut pelaaja Riika Räsänen toteavat, että joukkue on vahvistunut viime kaudesta. Pelaajarinki on toisaalta kapea.
– Meillä on ollut talven aikana ringissä mukana kaksitoista pelaajaa. Epävarmoja on vielä pari. Rinki on kapea, kun ajattelee loukkaantumisia ja poissaoloja. Meillä on vanhemmissa C-tytöissä pelaajia, jotka saavat varmasti peliaikaa, Räsäset tuumaavat.
Suomensarjajoukkueen ja C-junioreiden yhteistyötä oli tarkoitus vahvistaa jo menneen talven aikana, mutta korona on lykännyt suunnitelmia. Harjoitukset jäivät Vilma Räsäsen mukaan yhteisleiriin.
Joukkuetta vahvistavat tänä kesänä superpesiksessä pelanneet Hilda Westersund ja Laura Jehkonen. Muita uusia pelaajia tai paluumuuttajia ovat Janni Haavistola ja Julia Eskman. Lukkarin tontille on tarjolla Jonna Litja ja Haavistola.
– Ulkopelihän on ollut meidän vahvuutemme. Nyt meillä on entistä enemmän lyöntivoimaa, Riika Räsänen toteaa ja jatkaa, että kotiutuksista huolehtivat myös Riikka Kilpeläinen ja Marjo Bies.
Räsäset ovat tulostavoitteen kanssa varovaisia, koska asiasta ei ole vielä puhuttu joukkueen kanssa. Joukkue on vahvistunut, joten viime vuoden neljättä sijaa voisi lähteä parantamaan. Seuran tavoitteissa ykkösen paikkaa ollaan hakemassa vasta vuosien päässä.
– Sarjan muut joukkueet ovat pitkälti junioripitoisia. On vaikea sanoa mitään tulevista vastustajista. Juniorit ovat ehkä harjoitelleet meitä enemmän. Meillä voisi olla enemmän myös etenijöitä, Räsäset pohtivat.
Vilma Räsänen, jonka apuna on tänä kesänä Maria Mononen, toteaa, että Viinijärven pitkät perinteet ovat tuoneet katsomoon mukavasti väkeä. Täksi kesäksi joukkue suunnitellut kotipeleihin pientä lisäviihdykettä ja tekemistä, joka selviää kauden aikana.
Joukkueen sarjakausi alkoi kesäkuun toinen päivä Siilinjärvellä. Kaksi ensimmäistä kotipeliä pelataan 4. ja 12. päivä kesäkuuta Jyväskylää ja Kuusankoskea vastaan.
Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.