Tähkä on valittu valtakunnalliseksi kesäkohteeksi

Liperi-Seuran puheenjohtaja Esko Jokiniemi Tähkä-hallin edustalla.

Liperi-Seuran puheenjohtaja Esko Jokiniemi Tähkä-hallin edustalla.

 

Suomen maatalousmuseo Sarka on valinnut Liperin maaseutumuseo Tähkän vuoden 2015 kesäkohteekseen. Liperi-Seurassa tästä huomionosoituksesta ollaan ilahtuneita.

– Vaikka olemme ensisijaisesti paikallinen kotiseutumuseo, pyrimme toimimaan myös maakunnallisena maatalousmuseona. Pääseminen valtakunnan tasolla toimivan Sarka-museon yhteistyökumppaniksi on meille paitsi suuri tunnustus, myös hyvä tuki pyrkimyksellemme saada kävijöitä laajemmalta alueelta.

Viime kesänä Tähkä-halliin avattu, maatalouden sähköistymisestä kertova näyttely on valtakunnallisestikin kiinnostava kohde.

– Maatalouden koneellistumista seurannut yhteiskunnan muutos ei vain liperiläinen tapahtuma, vaan tarina koko Suomesta, Liperi-Seurasta huomautetaan.

Sarka valitsi kesän etänäyttelynä toimivan kesäkohteen nyt kahdeksannen kerran. Valinnan tarkoituksena on nostaa maataloushistorian harrastuksen arvostusta ja auttaa yksittäisiä museoita niin museaalisissa kysymyksissä kuin toimintansa markkinoinnissakin.

Edellisinä vuosina kesäkohteet ovat sijainneet Kälviällä, Puumalassa ja Eurajoella.

Vastaa