Kotiseutu-uutiset.com

  • Etusivu
  • Näköislehti
  • Tilaa lehti
    • Tilaa verkkolehti Puodista
    • Tilaa paperilehti
    • Oma tili, verkkolehti
    • Ostoskori
  • Yhteystiedot
    • Yhteystiedot
    • Jätä mainos
    • Osoitteenmuutos
    • Mediakortti
    • Lehden arvot
    • Vuoden teot
    • Antti-patsas
    • Historiaa
      • Ensimmäisestä vuosikerrasta
    • Tietosuoja
  • Juttuvinkki tai palaute
27.5.2021
Koti  »  Päätoimittajalta   »   Vaalipaneelilla nostateltiin jo tunnelmaa

Vaalipaneelilla nostateltiin jo tunnelmaa

Julkaistu kategoriassa: Päätoimittajalta Kirjoittanut Jari 27.5.2021

Sitä tälläkin palstalla kaivattua vaalihuumaa ja lähestyvien vaalien aiheuttamaa vipinää on saatu jo pikkuhiljaa koettua Liperissä ja Rääkkylässä. On syytäkin, sillä ennakkoäänestys alkoi eilen keskiviikkona ja varsinaiseen vaalipäivään on aikaa enää hiukan vajaat kaksi ja puoli viikkoa.

Ennakkoäänestykselle on varattu tällä kertaa aikaa kaksi viikkoa. Äänestysajan tuplaaminen antaa  hyvän mahdollisuuden vaikuttamiseen niille äänestäjille, jotka haluavat välttää varsinaisena vaalipäivänä ajoittain ruuhkautuvia vaalihuoneistoja. Oman ja muiden terveyden suojeleminen on syytä ottaa edelleen vakavasti.

Toisaalta vaalien ja vaalihuoneistojen terveysturvallisuus on otettu hyvin huomioon näissä vaaleissa. Mahdollisuus äänestää vaikka autosta käsin tai ulkona on varteenotettava vaihtoehto, jos joku kokee äänestystilanteen hankalaksi. Hyvä esimerkki kuntakohtaisesta varautumisesta on Liperin henkilökohtainen vaalikynä. Liperi-nimellä ja vaakunalla varustettu kynä jää mukavasti elämään numeron piirtämisen jälkeenkin.

Vaalien lähestyminen on näkynyt Kotiseutu-uutisten ensimmäisessä vaalinumerossa ja viime viikolla pidetyissä kuntakohtaisissa vaalipaneeleissa. Molemmissa tilaisuuksissa suurimman kiitoksen ansaitsevat ryhmät, jotka olivat mukana vastaamassa kysymyksiin ja esittämässä mielipiteitään. Kontaktin saaminen äänestäjiin on ollut haastavaa tänä aikana.

Sosiaalinen media on yksi väylä tuoda esille mielipiteitä. Kriittinen ja paikallisiin teemoihin pureutuva vaalitilaisuus oli mielestämme onnistunut tilaisuus. Varsinkin kun striimattu vaalipaneeli on kaikkien nähtävissä edelleen siellä sosiaalisen median puolella. Käykää ihmeessä katsomassa tallennetta. Lyhyeen tilaisuuteen ei voi sisällyttää kaikkea mahdollista, mutta kyllä reilussa tunnissa saa jo vinkkejä omasta mieliryhmästään. Keskustelijat paneutuivat kiitettävästi asiaan.

Näin vaalien alla kovinkaan moni ehdokas tai ryhmä ei ole halukas nostamaan veroja tai karsimaan palveluita. Piirre ja tapa on aika inhimillinen, mutta pahoin pelkään, että Liperissä ja Rääkkylässä molempiin on syytä varautua. Hallituksen koronatuet on kohta taputeltu, ja silloin kunnissa uudet valtuustot ovat tiukkojen päätösten edessä.

Vaalipaneeleissa nousi jo esillä selkeitä ajatuksia palvelujen turvaamiseksi. Yksinkertaisimmillaan Liperiin ja Rääkkylään tarvitaan työpaikkoja ja lisää asukkaita. Todennäköinen tuleva talouskasvu ei sitä yksin ratkaise, vaan uusien valtuutettujen on mietittävä virkamiesten kanssa monipuolinen paketti kehityksen tueksi.

Jaa:Share on Facebook
Facebook

Tietoa kirjoittajasta

Jari
Jari

Jari Partanen on Kotiseutu-uutisten päätoimittaja. Hänet tunnetaan laajalti oudon kummun palloseurojen tulevaisuuden lupauksena. Bemaristaan Partanen ei luovu. Eikä liioin asevarastoistaankaan – reserviläinen kun on.

Vastaa Peruuta vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

  • Kirjaudu

    • Unohtunut salasana
  • Oma tili

    Kirjaudu verkkolehteen klikkaamalla tästä! Kirjautumisen jälkeen voit siirtyä kommentoimaan juttuja tai hallita Omaa tiliä Puodissa.
  • Julkaisut

    • Päätoimittajalta
    • Toimittajalta
    • Hiihtouralta
    • Kynäilijältä
    • Pallon kulmalta
    • Yrjön kynästä
  • Ajankohtaista

    • Rääkkylän Osuuspankki yhdistyy – Asiakkaiden ei tarvitse tehdä mitään

      19.8.2022
    • Varkaat vierailivat Ristinkylällä Liperissä – Poliisi pyytää vihjeitä

      18.8.2022
    • Siikakoskentiellä tiekatkos

      17.8.2022
    • Kokoontumisajossa napsahteli paljon ajokieltoja

      17.8.2022
    • Pintavesien lämpötilat ovat korkealla – Sinilevätilanne huonontunut

      17.8.2022
    • Liperiläinen voitti ampumajuoksusta viestipronssia

      17.8.2022
    • Kukkia ja elotulta lauantaina Rääkkylässä

      17.8.2022
    • Sato tarkasti talteen

      16.8.2022
    • Siirtopäiväkodin pohjatyöt ovat alkaneet Ylämyllyllä

      16.8.2022
    • Karhunmetsästyslupia jäissä – Osa kuitenkin pääsee karhun kaatoon

      15.8.2022
    • Riveriasta valmistui muhkea nippu ammattilaisia

      15.8.2022
    • Perjantaina kaahailtiin Liperissä

      14.8.2022
    • Kaverit kokoon ja kouluun – Viinijärvellä lukuvuosi aloitettiin iloisesti

      11.8.2022
    • Neljättä koronarokotetta tarjolla yli 60-vuotiaille

      11.8.2022
    • Koulu alkoi– Katso kuvat vielä keskeneräiseltä pihalta

      11.8.2022
    Aiemmat ajankohtaiset

    Kotiseutu-uutiset

    Liperin ja Rääkkylän paikallislehti vuodesta 1966. Kirjaudu verkkolehteen klikkaamalla tästä! Kirjautumisen jälkeen voit siirtyä kommentoimaan juttuja tai hallita Omaa tiliä Puodissa.

    Kuinka voimme palvella?

    • Kotiseutu-uutiset
    • Mediakortti
    • Ilmoitukset
    • Tilaukset ja osoitteenmuutokset
    • Näköislehti
    • Puoti

    Tykkää Facebookissa!

    Kotiseutu-uutiset.com Copyright © 2022.
    Kirjautuminen | Tuotanto Urheilukehitys ry | Takaisin ylös ↑