Mikä laulu, liverrys?
KOLUMNI Kevään edetessä lämpenevä ilmatila alkaa täyttyä äänistä. Muuttolinnut saapuvat ja aloittavat kilpailun reviireistä ja kumppaneista. Lopputalvesta ääntelynsä aloittaneet tiaiset saavat huhtikuusta eteenpäin seurakseen kokonaisen siivekkään sinfoniaorkesterin.
Tunnen lintuja kohtalaisen hyvin, mutta niiden laulun tunnistaminen on monesti vaikeaa. Varsinkin ohjelmistoaan paljon muuntelevat lajit ovat kinkkisiä. Pitkään tein niin, että kuullessani koiralenkillä tunnistamatonta linnunlaulua äänitin sen puhelimellani. Sitten koetin verrata sitä erilaisiin netistä löytyviin ääninäytteisiin. Hidasta, joskin opettavaista.
Mutta pari vuotta sitten Jyväskylän yliopisto lanseerasi keksinnön, josta on ollut paljon iloa luonnosta kiinnostuneelle kulkijalle. Omaan puhelimeensa voi ladata maksuttoman Muuttolintujen kevät -nimisen sovelluksen, joka tunnistaa laulajat lajilleen lyhyen äänitteen perusteella. Eikä siinä vielä kaikki. Sovellusta käyttämällä kokoaa omalta osaltaan tutkijoille tietoa siitä, mihin aikaan kukin lintulaji minnekin päin Suomea saapuu.
Lintusovellus on hyvä esimerkki niin kutsutusta kansalaistieteestä. Siinä ihmiset pääsevät osallistumaan tutkimukseen, jos ei muuten, niin keräämällä arvokasta tietoa omasta elinympäristöstään. Kansalaistieteellä on pitkät juuret. Ihmisten säähavaintoja alettiin kerätä vasta perustetuissa Yhdysvalloissa jo 1700-luvun lopussa. Myös lintulaskentoja on pitkään joukkoistettu suuremmille kansanjoukoille. Esimerkiksi Suomessa vuosittainen Pihabongaus -tapahtuma tuottaa tietoa talvilinnuston muutoksista.
Jyväskyläläisten tutkijoiden kehittämä sovellus on käyttäjälleen erityisen palkitseva. Vaikka pidemmän linjan tutkimustulokset eivät niin kiinnostaisikaan, saa tiedonkeruuseen osallistuva kansalainen välittömän kiitoksen toivomansa tunnistuksen muodossa. Sovellus on myös helppokäyttöinen – ihan oikeasti – ja näppärästi puhelimeen ladattava.
Olen itse testaillut sovellusta lähinnä Liperin kirkonkylällä. Viime vuonna huomioni herätti vanhan hautausmaan kupeessa kuulunut kaunis laulu, jota en tunnistanut. Se osoittautui tiklin liverrykseksi. Sittemmin sitä on kuulunut enemmänkin, myös tänä keväänä. Havainto on linjassa sen kanssa, että tikli on leviämässä eteläisestä Suomesta pohjoisemmaksi.
Nyt alkaa olla paras aika kuunnella koko ajan komistuvaa konserttia. Nautitaan siitä, sovelluksilla tai ilman. Juhannukseen mennessähän lintumaailma jo hiljenee sydänkesään.
Kati Parppei, historian yliopistonlehtori ja innokas lintujen ystävä




Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.