Leipäpäivään ehtii vielä ilmoittautua
Ensi viikolla järjestettävään Liperin perinteisimpään syystapahtumaan, Leipäpäivään ehtii vielä ilmoittautua mukaan näytteilleasettajaksi.
Tapahtuma järjestetään tänä vuonna kirkonkylän vanhalla pienten koululla, jota Yhteisötaloksi nykyisin kutsutaan. Näytteilleasettajia sopii siellä niin ulos kuin sisällekin. Kahtena viime vuonna syystapahtuma on järjestetty käytännössä kokonaan ulkona, koulukeskuksen pihalla ja myllymiljöössä.
– Nyt näytteilleasettajia on jo yli 50 ja tavoite olisi noin 70, Leipäpäivä ry:n puheenjohtaja Johanna Rinnekari kertoo.
Paikalle on tulossa monia ruokaan ja käsitöihin liittyviä toimijoita. Muutamia toiveita Rinnekarilla kuitenkin on. Esimerkiksi hunajaa on vielä huonosti tarjolla.
– Ruisleipää saisi olla enemmän. Meidän yhteismyyntipöytään voi tuoda vaikka kaksi ruisleipää tai ihan muitakin leivonnaisia myyntiin. Emme ota mitään myyntipalkkiota tuotteista, hän houkuttelee.
Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.