Kotiseutu-uutiset.com

  • Etusivu
  • Näköislehti
  • Tilaa lehti
    • Tilaa verkkolehti Puodista
    • Tilaa paperilehti
    • Oma tili, verkkolehti
    • Ostoskori
  • Yhteystiedot
    • Yhteystiedot
    • Jätä mainos
    • Osoitteenmuutos
    • Mediakortti
    • Lehden arvot
    • Vuoden teot
    • Antti-patsas
    • Historiaa
      • Ensimmäisestä vuosikerrasta
    • Tietosuoja
  • Juttuvinkki tai palaute
17.12.2021
Koti  »  Ajankohtaista   »   Pohjois-Karjalan ravintoloille suositellaan koronapassin käyttöönottoa – Maakunnan ensimmäinen omikron-tartuntaketju varmistunut

Pohjois-Karjalan ravintoloille suositellaan koronapassin käyttöönottoa – Maakunnan ensimmäinen omikron-tartuntaketju varmistunut

Julkaistu kategoriassa: Ajankohtaista Kirjoittanut Jutta Kurki 17.12.2021

Pohjois-Karjalan koronavirustilanne on muuttunut huonompaan suuntaan kuluvalla viikolla, sillä maakunnan ensimmäinen omikron-tartuntaketju on varmistettu. Tartunta todettiin maanantaina 13. joulukuuta ja omikron-virusmuunnokseksi se varmistui keskiviikkona.

Alueellinen koronavirusepidemian tilannakuvatyöryhmä kokoontui torstaina. Maakunta ei vielä täytä leviämisalueen tunnusmerkkejä, mutta ryhmä suosittelee koronapassin käyttöönottoa ravintoloissa ja etätyön tekemistä.

Siun sote pyytää lisäsi Aluehallintovirastoa antaaan Pohjois-Karjalaan 100 hengen yleisötilaisuuksia koskevan kokoontumisrajoituksen. Rajoituksen vaihtoehtona on koronapassi.

ovat meillä lähteneet nopeaan kasvuun tällä viikolla ja aiempaa herkemmin tarttuvaa omikron-muunnosta on todettu nyt myös meillä Pohjois-Karjalassa, perustelee tiukentuvia suosituksia tilannekuvatyöryhmän puheenjohtaja, ylilääkäri Jukka Heikkinen Siun sotesta.

Maskisuositus on edelleen voimassa koko maakunnassa, ja se koskee sekä rokotettuja että rokottamattomia. Maskien käyttöä suositellaan julkisissa sisätiloissa, joissa on paljon ihmisiä lähellä toisiaan. Maskien käyttöä suositellaan vahvasti myös julkisessa liikenteessä.

Lisäksi muistutetaan pikkujoulujen ja joulunajan erilaisten tapahtumien järjestäjiä yleisistä, kaikkia tapahtumia koskevista ohjeistuksista. Tapahtumia järjestettäessä on muun muassa varattava yleisölle mahdollisuus riittävien etäisyyksien ylläpitämiseen ja käsien puhdistamiseen sekä huolehtia tilojen siisteydestä.

Kuluvalla viikolla torstaiaamuun mennessä tartuntoja on todettu 36 ja karanteenissa oli 61 henkilöä. Liperissä on torstaihin mennessä todettu yhteensä 104 koronatartuntaa, joista 17 viimeisen kahden viikon aikana.

Ylämyllyllä uusia altistumispaikkoja – Myös bussissa voinut altistua koronavirukselle
Jaa:Share on Facebook
Facebook

Tietoa kirjoittajasta

Jutta Kurki
Jutta

Jutta Kurki lennähtelee järjestöstä toiseen viettäen valtaosan vapaa-ajastaan jalkapallokentillä.

Vastaa Peruuta vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

  • Kirjaudu

    • Unohtunut salasana
  • Oma tili

    Kirjaudu verkkolehteen klikkaamalla tästä! Kirjautumisen jälkeen voit siirtyä kommentoimaan juttuja tai hallita Omaa tiliä Puodissa.
  • Ajankohtaista

    • Kala söi nihkeästi hellesäässä

      29.6.2022
    • Palkkaharmonisoinnin vaikutukset ovat mittavat

      28.6.2022
    • Sanna Rissanen ehdolle eduskuntaan

      27.6.2022
    • Kirkonkylällä vesijohtosaneeraus – Jyrissä valmistaudutaan väylätöihin

      27.6.2022
    • Läiskis, loiskis ja polskis – Lapsille ja nuorille kesälomapuuhaa rantapäiviltä

      26.6.2022
    • Kirppari piristyy kesän aikaan

      24.6.2022
    • Viides koronarokotuskierros käynnissä

      23.6.2022
    • Taipale-talosta tulvii tarjouksia

      23.6.2022
    • Liperissä yhteen iltaan kaksi rattijuopumusta

      23.6.2022
    • Sinilevää havaittu Liperissä

      23.6.2022
    • Rääkkylälle avustusta aluehallintovirastolta

      23.6.2022
    • Työttömyys vähentyi vuodessa

      22.6.2022
    • Palkkaharmonisointi kesken

      22.6.2022
    • Rääkkylälle tulossa rapsakka metsäkauppatili

      20.6.2022
    • Keti Oy:n alasajo alkanut

      20.6.2022
    Aiemmat ajankohtaiset

Kotiseutu-uutiset

Liperin ja Rääkkylän paikallislehti vuodesta 1966. Kirjaudu verkkolehteen klikkaamalla tästä! Kirjautumisen jälkeen voit siirtyä kommentoimaan juttuja tai hallita Omaa tiliä Puodissa.

Kuinka voimme palvella?

  • Kotiseutu-uutiset
  • Mediakortti
  • Ilmoitukset
  • Tilaukset ja osoitteenmuutokset
  • Näköislehti
  • Puoti

Tykkää Facebookissa!

Kotiseutu-uutiset.com Copyright © 2022.
Kirjautuminen | Tuotanto Urheilukehitys ry | Takaisin ylös ↑