”Rääkkylän koulu on minulle lintukoto” – Rääkkylä-palkinnon saanut oli kiitollinen
Keski-Karjalan nuorkauppakamari palkitsi Rääkkylän päivän yhteydessä asiakaspalvelija Maija Laasosen. Keski-Karjala Palvelee Paremmin -kunniakirja myönnettiin Rääkkylän kirjastossa työskentelevälle Laasoselle hyvästä asiakaspalvelusta sekä palvelukulttuurin edistämisestä.
Tämän vuoden Rääkkylä-palkinnon puolestaan pokkasi Pertti Häkkinen. Eläkkeellä oleva opettaja on ollut monelle rääkkyläläiselle musiikillisen innoittaja. Eläkepäivillään hän on musisoinnin lisäksi ollut järjestöaktiivi.
– Olen saanut elämältä paljon, joten olen kyllä erittäin kiitollinen. Olen pitänyt meidän koulua eräänlaisena lintukotona. Myös kotiväelle on oltava kiitollinen, koska olen saanut aina vapaasti lähteä menoilleni, ja takaisinkin on vielä otettu, Häkkinen totesi kiitospuheessaan.
Lähitulevaisuudessa musiikki pysyy tiukasti Häkkisen elämän kuvioissa mukana.
– Ensi kesänä minulla on eläkeliiton kautta musiikkitapahtumia ja pelimanneissakin soitetaan tarpeen mukaan. Myös kanttorin hommia teen, jos pyyntö tulee.
– Pidän tätä tunnustusta erittäin arvokkaana, ja nöyrin mielin otin sen vastaan. Isot kiitokset myös kollegoille, joiden kanssa on ollut mukava toimia, Häkkinen jatkoi.
Musisoiva sankari päätti kiitospuheensa esittämällä yleisölle vaikuttavan pianoesityksen.
Rääkkylä-palkinnon valitsi kunnan viranhaltijoista muodostettu johtoryhmä, joka on ottanut myös vinkkejä vastaan palkinnon arvoisista henkilöistä.
Juttua päivitetty 26.11.2021 klo 12.00. Täydennetty Häkkisen kommenttia.
Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.