Kesä tuo muutoksia bussivuoroihin
Joensuun seudun joukkoliikenteeseen on tulossa muutoksia kesäkuun ensimmäisestä maanantaista alkaen. Osa muutoksista koskee Liperiä.
Jyrinkylästä Joensuun kautta Niittylahteen liikennöivän linja 101:n päätepiste on jatkossa Jyrinkylässä. Reitin ajaminen on hidastunut molemmissa päissä hidasteiden ja alhaisempien nopeusrajoitusten vuoksi ja reittiä on siksi lyhennetty. Reitti käy sekä Joensuusta tultaessa että Joensuuhun mentäessä kääntymässä Ylämyllyn kiertoliittymässä.
Linjalle 101 on lisätty yksi lähtö. Arkipäivisin bussi lähtee Joensuusta kello 22.30; vuoro jatkaa Jyrinkylästä Liperiin.
Liperin ja Joensuun välillä kulkevalle linja 102:lle on lisätty kaksi muutakin vuoroa. Arkisin bussi lähtee Liperistä kello 10. Perjantain ja lauantain välisenä yönä linjavaunu suuntaa Joensuusta Liperiin kello 1.30.
Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.