Kesäteatterilla koettu suuri mullistus
Roukalahden kesäteatteri on kokemassa suurimman muutoksen sitten teatterin perustamisen. Viime viikkojen aikana siellä on laitettu koko näyttämö lavasteineen uuteen uskoon, myös kulkuväylää teatterille on ehostettu.
– Aiemmin ei ole ollut rohkeutta tai aikaa suurille muutoksille, kun niitä ovat tehneet näyttelijät tai esitysryhmäläiset. Sitä on vain rakennettu ja tehty muutoksia vanhojen lavasteiden päälle, toteaa Roukalahden Kivekkäiden johtokunnan puheenjohtaja Samuli Pykäläinen.
Yhdistyksen talkoolaiset ovat nytkin muutostöissä mukana, lavasteiden rakentamisessa sen sijaan on tehty yhteistyötä Riverian lavasterakentajaopiskelijoiden kanssa.
– Siellä tehtiin talkoovoimin iso työ muun muassa vanhojen lavasteiden purkamisessa. Opiskelijat ovat puolestaan valmistaneet esimerkiksi lavasteseinät. Ehkä tämä kuvio herättää kiinnostusta ja antaa pontta myös muille tahoille hyödyntää oppilaitosyhteistyötä, Pykäläinen toteaa.
Pykäläinen toivoo, että opiskelijoiden kautta nuoremmassa polvessa heräisi kiinnostusta myös yleisesti kesäteatteritoimintaan.
– Tämähän on pitkälti talkoovetoista ja väki ikääntyy, niin nuoria tarvitaan mukaan, hän mainitsee.
Yksi Riverian lavasteita rakentaneista opiskelijoista on mukana myös kesäkaudella muun muassa ylläpitotehtävissä. Lisäksi Roukalahdella työskentelee muita nuoria esimerkiksi lipunmyynnissä ja kahviossa.
– Saimme kokonaisuudessaan kesälle tosi mukavasti nuorten työhakemuksia ja se on hienoa, että pystyimme usealle hakijalle töitä tarjoamaan, Pykäläinen iloitsee.
Yhdistys sai talvella myönteisen leadertukipäätöksen kesäkuun lopulla päättyvään lavan remontointi hankkeeseen.
– Harrastajateatterille yhteistyö lähiseudun toimijoiden ja yrittäjien kanssa on tärkeää esimerkiksi materiaalihankintojen suhteen. Kyllähän tällainen toiminta pitää kylän virkeänä, Pykäläinen painottaa.
Lavan uusimisen yhteydessä teatterilla siivottiin myös varastoja ja sieltä hävitettiinkin toista kontillista vanhoja rakenteita ja rekvisiittamateriaalia.
– Tuleville vuosillekin on jo kartoiteltu kehitystoimia, mutta niiden toteuttamista katsotaan sitten myöhemmin.
Pykäläinen kertoo, että lava on jo siinä kunnossa, että näyttelijät pääsevät harjoittelemaan siellä tulevan kesän esityksiä.
– Suurin työ on jo tehty, mutta tekemistä vielä riittää. Esityskausi alkaa juhannuksen jälkeisen viikon sunnuntaina, joten viimeistään silloin kaikki on oltava valmiina, Pykäläinen tuumaa.




Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.