Alijäämästä huolimatta uskoa riittää Liperissä
Liperin kunnanvaltuusto siunasi yksimielisesti ensi vuoden alijäämäisen talousarvion ja vuosien 2025–27 taloussuunnitelman. Tilanne koetaan vaikeaksi, mutta siitä huolimatta tilanteen uskotaan kääntyvän parempaan suuntaan lähivuosina. Valtuuston puheenjohtaja Eero Reijonen (kesk.) kiitteli päätössanoissaan valtuutettujen ja virkamiesten hyvää yhteistyötä ja asioiden valmistelua, joilla mennään eteenpäin.
Kunnanhallituksen puheenjohtaja Kirsi Koppinen (kesk.) tiivisti talousarvion käsittelyn alkuvaiheessa asian toteamalla, että ilman veronkorotusta ja taksojen tarkistusta sekä kaksi vuotta jatkunutta talouden tasapainottamista alijäämää saattaisi olla useita miljoonia euroja 1,3 miljoonan euron asemasta.
– Vuoden 2025 lukujen sijasta kannattaa puhua yhteisestä ohjelmasta. Alijäämä asettaa ensi vuoden puolivälissä aloittavalle uudelle valtuustolle paineita. Valtuustokaudella on tehty kaksi uutta koulua ja kolmas on suunniteltu. Emme voi tehdä pelkkiä säästöjä, vaan meidän pitää myös kehittää ja investoida. Edessä on haasteita, mutta myös hyvä tulevaisuus, Koppinen muistutti.
Vs. kunnanjohtaja Pellervo Hämäläinen harmitteli valtionosuusuudistuksen lykkääntymistä ja sitä, että Liperi joutuu kärsimään sote-uudistuksen seurauksista. Hyvinvointijohtaja Riitta Lappalainen esitteli tukun kehitystoimenpiteitä, joita tehdään kireästä taloustilanteesta huolimatta. Tekninen johtaja Jouni Pekonen totesi, että kunta tekee kaikesta huolimatta investointeja, joilla turvataan tulevaisuutta ja vetovoimaa.
Verot ja taksat tapissaan
Ryhmien puheenvuoroissa Asmo Varis (kesk.) arveli, että veroissa ja taksoissa ollaan jo ylärajoilla. Vapautuvien virkojen ja toimien täyttämistä on harkittava tarkoin ja myös rakenteellisiin uudistuksiin on pakko mennä. Varis näki, että kunnalle siirtyvien työllisyyspalveluiden on tehtävä parempaa yhteistyötä Liperin elinkeinoelämän kanssa.
Tero Kuittinen (sd.) oli samaa mieltä veroista, taksoista ja kunnan työpaikkojen tarkastelusta. Tiina Tikka (ps.) kiitti hyvästä yhteistyöstä vaikeassa tilanteessa. Juha Kososen (kok.) mukaan tiukka talousarvio turvaa toiminnan. Satu Melkko (kd.) ja Elina Sammalisto (vihr.) puhuivat tiukasta tasapainottamisesta ja työn jatkumisesta.
Valtuusto hyväksyi maankäytön toteutusohjelman, joka pitää sisällään muun muassa helpotuksia vapaa-ajan asunnon muuttamiseen vakituiseksi asunnoksi, lisämaan hankkimiseen yritystonteille ja vuosittaisen pientalotonttien luovutustavoitteen pienentämisen. Eero Reijonen piti väljennyksiä järkevinä ja houkuttelevina.
Kunnan kotoutumisohjelmaa ohjaavan asiakirjan yhteydessä Satu Melkko muistutti, että kunnassa on tällä hetkellä paljon asukkaita, joille ohjelma pitäisi saada tiedoksi sopivalla tavalla ja kielellä.
Kunnanvaltuuston kokouksen yhteydessä luovutettiin vuoden teot -palkinnot. Vuoden maatalousyrittäjänä palkittu lypsykarjayrittäjä Hannu Hämäläinen ja vuoden nuorena yrittäjänä palkittu lihakarjayrittäjä Milla Kempas muistuttivat palkintopuheissaan maatalouden merkityksestä leipäpitäjässä ja Suomessa.
Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.