Useille yhdistyksille tukia hyvinvointialueelta
Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen lautakunta on hyväksynyt Siun soten eli hyvinvointialueen myöntämät järjestöavustukset keskiviikon kokouksessaan.
Liperiläisjärjestö Runo- ja laulumaailma ry sai 1500 euroa musiikillisten ja runollisten viriketapahtumien järjestämiseen hoivakodeissa. Liperin Laulu ry:lle myönnettiin 400 euroa musiikillisten viriketapahtumien järjestämiseen hoivakotien asukkaille.
Liperin Sydänyhdistys sai 800 euroa yleisöluentojen, ryhmätoiminnan ja sydänkahviloiden järjestämiseen.
Rääkkylän kristillinen eläkeläisyhdistys ry:tä avustettiin 250 eurolla, kun se järjestää ikäihmisten mielenterveyden luentotapahtuman.
Rääkkylän Sydänyhdistys ry sai 350 euroa luento- ja virkistyspäivän järjestämiseen.
Liperin Reserviläisille ja SPR Liperin osastolle avustusta ei myönnetty, koska kohde ei vastannut kriteerejä.
Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.